Temayı Özelleştir
Özelleştirmeleri geri al
Neler yeni

Haber Huawei, Türkiye'deki Kullanıcıların Kişisel Verilerini "Rızasını Almadan" Yurt Dışına Taşıyabilecek

Kreathex

TFC Kullanıcısı
Onaylı Profil
Katılım
27 May 2024
Mesajlar
182
Tepki Puanı
228
TFC Puanı
43
Konum
Universe
1717012619157.png
Huawei Telekomünikasyon Dış Ticaret Limited Şirketi, Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK)'na yaptığı başvurudan olumlu sonuç aldı ve artık kişisel verileri, kullanıcılardan rıza talebinde bulunmadan yurt dışında bulunan sunuculara aktarabilecek.​
İşte KVKK'nın internet sitesindeki duyuru:

Huawei Telekomünikasyon Dış Ticaret Limited Şirketi tarafından Kurumumuza sunulan yurtdışına kişisel veri aktarımı yapılması hususundaki Taahhütname başvurusu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu (Kurul) tarafından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 9 uncu maddesinin 2'nci fıkrasının (b) bendi kapsamında değerlendirilmiş ve usul ve esasa dair herhangi bir eksikliğin bulunmadığı görülmüş olup 28.05.2024 tarihinde Kurul tarafından söz konusu veri aktarımına izin verilmiştir.

Kişisel Verilerin Yurt Dışına Aktarımı: Türkiye'deki Düzenlemeler ve Huawei'nin Rolü​

İlgili düzenlemeye göre, yeterli korumanın sağlanmadığı durumlarda, Türkiye’deki ve ilgili yabancı ülkedeki veri sorumlularının yeterli korumayı yazılı olarak taahhüt etmeleri ve Kurul’un izniyle, ilgili kişinin açık rızası olmadan kişisel veriler yurt dışına aktarılabilir. Bu düzenleme, Huawei'nin izin kapsamında, internet kullanıcılarının verilerini rıza almadan yurt dışına çıkarabileceği anlamına geliyor.

Uzman Görüşleri ve Mevcut Durum​

Bilişim Uzmanı Füsun Sarp Nebil, Türkiye'nin 1995 yılındaki düzenlemelere bağlı kaldığını ve Avrupa Birliği'nin 2016'da getirdiği standartların gerisinde kaldığını belirterek, bu düzenlemelerin verilerimizi yeterince korumadığını vurguluyor. Nebil'e göre, mevcut düzenlemeler veri güvenliği açısından yetersiz kalıyor.

Huawei ve Türkiye'nin İnternet Altyapısı​

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, Huawei Türkiye’deki internet altyapısının yaklaşık yarısına sahip. Ancak, Füsun Sarp Nebil bu oranın %80 olduğunu iddia ediyor ve bunun önemli bir güvenlik sorunu teşkil ettiğini savunuyor. Huawei'nin daha önce birçok ülkede yasaklandığı ve ABD-Çin Ticaret Savaşı sırasında da tartışmaların merkezinde yer aldığı biliniyor.
 
Birilerinin koltuğu sallanıyor..
 

Konuyu Kimler Okuyor

Geri