Temayı Özelleştir
Özelleştirmeleri geri al
Neler yeni

Haber Opera Tarayıcısında Aria Asistanı, Google Cloud ve Gemini Modelleri ile Güçleniyor

Kreathex

TFC Kullanıcısı
Onaylı Profil
TFC Puanı
43

1716937344922.png

Opera Tarayıcısındaki Aria Asistanı, Google Cloud İş Birliği ile Güçlendiriliyor​

Opera tarayıcısındaki yerleşik yapay zeka asistanı Aria, halihazırda OpenAI'nin geliştirdiği bir dil modelini kullanıyordu. Ancak, Opera bu modelle yetinmeyerek, Aria'ya Gemini yapay zeka modellerini entegre etmek amacıyla Google Cloud ile iş birliği yaptı.

Gelişmiş Yapay Zeka Motoru: Composer AI​

Opera'nın Composer AI adını verdiği yapay zeka motoru, kullanıcı sorgularını analiz ederek hangi dil modelinin kullanılacağını belirleyebiliyor. Gemini entegrasyonu sayesinde Opera, kullanıcılarına en güncel ve kapsamlı bilgileri yüksek performansla sunabilecek.

Deneysel Özellikler Test Aşamasında​

Google ile yapılan ortaklık, Aria'nın yeni deneysel özellikler sunmasına da imkan tanıyor. Opera One Developer sürümünü kullanan kullanıcılar, Google Imagen 2 modelini temel alan yeni görüntü oluşturma özelliğini ücretsiz olarak deneyebiliyor.

Yeni Özellikler Yolda​

Bunların yanı sıra, Aria arama sorgularına sesli yanıtlar verebilecek. Bu yeni özelliklerin şu anda test aşamasında olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer denemeler başarılı olursa, bu yenilikler Opera tarayıcısının normal sürümünü kullanan tüm kullanıcılar için erişilebilir olacak.

Gemini birçok kez test ettim ve gerçekten güzel bir yapay zeka, ücretli versiyonunu test edeceğim nasıl sonuçlar veriyor; tam olarak neler yapıyor onları göreceğim.

Google, yapay zeka konusunda zirveyi oynar mı? Yoksa liderliği hâlen chatgpt sürdürür mü? (Birçok kişi chatgpt görmeyebilir, ben çok başarılı buluyorum).

Opera bu konuda istediği kadar adım atabilir ancak Chrome tek elini değiştirmeyecektir. Chrome özelinde eklentiler ile her türlü AI deneyimleme şansınız oluyor. Özellikle şu aralar sıkça kullanmış olduğum eklenti Sider sayesinde işlerimi daha hızlı ve verimli yapabiliyorum.

Opera bazı sorunlarını ortadan kaldırmadığı sürece bu platformda ne yazık ki yerini sağlayamayacak.

Sider daha önce deneyimlemedim, bugün bir bakayım. Ayrıca chrome mağazasına Teknoloji Forum sitemizi de ekleyeyim, orada da yerimizi alalım.

Bu arada hoş geldiniz🙏🏻

Uzun süğredir opera kullanıyorum. Gerçekten severek kullanıyorum. Yalnız son zamanlar pc'de çok kasmalar ve optimizasyon problemlerin arttığını fark ettim. Sanırım Chrome'a geri döneceğim.

Uzun süğredir opera kullanıyorum. Gerçekten severek kullanıyorum. Yalnız son zamanlar pc'de çok kasmalar ve optimizasyon problemlerin arttığını fark ettim. Sanırım Chrome'a geri döneceğim.
Eklenti veya ekstra modifikasyonları test edebilmem için aktif olan tüm tarayıcıları kullanıyorum diyebilirim. Aktif olarak kullandığım tarayıcı Chrome, Opera tarayıcısı bende de maalesef kasmalara sebep oluyor.

• Beğen
Tepkiler: bha
Eklenti veya ekstra modifikasyonları test edebilmem için aktif olan tüm tarayıcıları kullanıyorum diyebilirim. Aktif olarak kullandığım tarayıcı Chrome, Opera tarayıcısı bende de maalesef kasmalara sebep oluyor.
Evet evet yoksa genel olarak Opera gerçekten kullanımı ve özellikleri harika.

Konuyu Kimler Okuyor

Geri