Temayı Özelleştir
Özelleştirmeleri geri al
Neler yeni

Makale SMF Forum Kurulumu Resimli Anlatım

Kerem

TFC Kullanıcısı
Katılım
12 Nis 2024
Mesajlar
15
Tepki Puanı
23
TFC Puanı
3
Merhaba arkadaşlar SMF kurulumunu sizlere hızlı ve kolay bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

1. Alan Adı ve Hosting Hizmeti

Forum kurmayı düşünüyorsanız bir alan adına ve dosyalarınızı barındırmak için bir hostinge ihtiyacınız var. SMF linux hostiglerde sorunsuz çalıştığından dolayı tavsiyem linux bir hosting seçmeniz. Alanı adını seçimi yaparken kuracağınız forumun içeriğine uygun ve akılda kalıcı bir alan adı seçermeniz yararınıza olacaktır. Ben yıllardır cliaweb 'i kullanıyorum ve sorun yaşamadım.

2. Veritabanı Oluşturma

Aldığınız hosting hizmetinin panelinde MySQL yönetimi sayfasına giriş yaparak veritabanınızı oluşturun. Oluşturduğunuz veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi kolay bulunamayacak şekilde belirleyin.

3. SMF Kurulum Dosyaları ve Dil Dosyaları

SMF 'nin resmi sitesinden başka bir yerde karşılaşırsanız zaten indirmeyin, sadece resmi siteden indirdiğiniz dosyaları kullanın.

İndirme Sayfası: https://download.simplemachines.org/

İndirme sayfasından en güncel sürümün Full İnstall Zip dosyasını indiriyoruz.

c0e7an0.PNG

Kurulum dosyalarını indirdikten sonra aşağıdaki linkten Türkçe Dil Dosyalarını indiriyoruz. Aşağıdaki sayfada görüldüğü gibi indirdiğiniz kurulum dosyalarının sürümüne uygun dil dosyalarını indirmemiz gerekiyor.

Türkçe Dil Dosyaları: https://download.simplemachines.org/index.php?languages;id=47

t22owh9.PNG

İndirdiğimiz sıkıştırılmış klasörleri sağ tıkla klasöre ayıklıyoruz ve dil klasörü içindeki dosyaları kurulum dosyalarının olduğu klasöre atıyoruz.

hcbzp08.png

İndirdiğimi kurulum ve dil dosyalarını bir klasörde birleştirdikten sonra bütün kurulum dosyalarını forumu kurmak istediğimiz ana dizine ya da başka bir klasöre kurmak istiyorsak oluşturduğumuz klasörün içerisine aktarıyoruz. Bu aktarımı filezilla gibi ftp programıyla ya da panelinizden dosya yöneticisi marifeti ile aktarabilirsiniz.

4. Kurulum Sayfasını Başlatma

Veritabanınızı oluşturdunuz ve kurulum dosyalarınızı kurulum yapacağınız dzine attık sonra sıra geldi kuruluma. www.siteadi.com/install.php yolunu adres çubuğuna yazıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. Sadece 4. aşamaya geldiğinizde Varsayılan karakter seti olarak UTF-8 kullan. seçeneği seçili olmayacak, bu seçimi kaldırıyoruz.

pp32hsx.PNG


34anhfn.PNG


rtuzfh2.png


jar6w2k.PNG


lmcc7tw.PNG

En son olarakta install.php dosyasını silmek için burayı tıklayınız. seçeneğini tıklayınız ve bir alt satırdaki yeni yüklenen forumunuza göz ataabilirsiniz linkini tıklayarak foruma giriş yapabilirsiniz.

nYLQAM.png
 
Bu konuyu inceledim ve gerçekten de anlatımınızın sadeliği ve şıklığı dikkatimi çekti. SMF forum kurulumu hakkında adım adım verdiğiniz bilgiler, konuya yeni başlayanlar için bile kolayca anlaşılır olmuş. Görsellerle desteklenen açıklamalarınız, takip edilmesi gereken adımları net bir şekilde ortaya koyuyor ve bu da okuyucular için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Özellikle teknik konuların anlatımında sıklıkla karşılaşılan karmaşıklıktan uzak durmuşsunuz ve bu, konunun özünü kavramayı çok daha erişilebilir kılıyor. Elinize emeğinize sağlık, bu tarz kaliteli içeriklerin devamını görmek dileğiyle.
 
@Kerem seninle SMF konusunda bir muhabbetimiz vardı :) o ilk kurduğum yılları cidden çok özlüyorum, SMF altyapısının benim için yeri ayrıdır.

Eline emeğine sağlık anlatımından dolayı.
 

Konuyu Kimler Okuyor

Geri