Temayı Özelleştir
Özelleştirmeleri geri al
Neler yeni

Haber Teknolojinin Zaferi: Mitsubishi Electric'in Robotu Rubik Küpü'nü 0,3 Saniyede Çözdü

Kreathex

TFC Kullanıcısı
Onaylı Profil
Katılım
27 May 2024
Mesajlar
182
Tepki Puanı
228
TFC Puanı
43
Konum
Universe
1716839995977.png

Mitsubishi Electric'in geliştirdiği robot, Rubik Küpü'nü sadece 0,305 saniyede çözerek Guinness Dünya Rekoru'nu kırdı. Bu süre, neredeyse bir insanın göz kırpma süresiyle eşdeğer. Rubik Küpü, 1970'lerde Macar heykeltıraş Erno Rubik tarafından icat edildi ve en popüler üç boyutlu bulmacalardan biri haline geldi. İnsanlar arasında Rubik Küpü'nü en hızlı çözen kişi, küpü 3 saniyenin biraz üzerinde bir sürede tamamlayabiliyor.

Robotların Rubik Küpü çözme süresi ise yıllar içinde büyük bir ilerleme gösterdi. 2009'da robotlar küpü 1 dakika 4 saniyede çözebilirken, 2016'da bu süre 1 saniyenin altına indi. 2018'de MIT'den iki araştırmacı tarafından geliştirilen robot, 0,38 saniyelik bir süre ile rekor kırmıştı. Ancak, Japon ekip bu rekoru daha da geliştirerek 0,305 saniyeye indirmeyi başardı.

Eylül 2022'de bir prototip üzerinde çalışmaya başlayan beş mühendisten oluşan ekip, klimalar ve havalandırma fanları gibi elektrikli cihaz motorlarındaki kabloları hızlı ve hassas bir şekilde konumlandırmak için tasarlanmış teknolojilerden faydalandı. Bu teknoloji, Rubik Küpü'nün altı yüzünden birini yalnızca 0,009 saniyede 90 derece döndürebilmesini sağladı.

Bu projeye Mitsubishi Electric'in Bileşen Üretim Mühendisliği Merkezi'ndeki Motor ve Jeneratör İmalat Mühendisliği Bölümü'nden mühendis Tokui öncülük etti. Tokui'ye göre, rekor kırmak sadece hızlı motorlar değil, aynı zamanda senkronize çalışan bir dizi bileşen gerektiriyor.

Ekip, rekoru kırmak için sadece bir saatleri olduğundan, çeşitli zorluklarla karşılaştı. Robotun hızı nedeniyle Rubik Küpü sıkışma problemi yaşandı ve ekip, küpün sıkışmasını önlemek için makinede ince ayar yapmak zorunda kaldı. İlk denemede başarısız olan robot, ekibin 20 dakika süren ayarlamalarından sonra ikinci denemede başarılı olarak dünya rekorunu kırmayı başardı.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Yurtdışından kuzenlerim getirmişti rubik küpünü çocukluğumda ilk onların elinde görmüştüm o zaman dahi çözülmesi çok zordu. Bilim ve teknoloji aslında insanların egoları ile entregreli bir hal alıyor, bir süre sonra bu durum ego savaşına dönüyor diye düşünüyorum
 

Konuyu Kimler Okuyor

Geri