Temayı Özelleştir
Özelleştirmeleri geri al
Neler yeni

Haber Tesla'nın Otonom Sürüş Sistemi Treni Fark Etmedi!

Lena

TFC Kullanıcısı
Katılım
30 May 2024
Mesajlar
28
Tepki Puanı
14
TFC Puanı
3
Konum
東京
Bir Tesla aracı, Tam Otonom Sürüş modundayken hareket halindeki bir treni algılayamayıp durmayı başaramadı ve sosyal medyada milyonlarca kez izlenen bir kazaya neden oldu.

Aracın sahibi ve sürücüsü Craig Doty II, kazanın sorumluluğunu üstlendiğini, ancak Tesla'nın Otonom Sürüş teknolojisinin, en azından kendi aracında bulunan versiyonunun, kusurlu olduğunu düşündüğünü ifade etti.image.png
"Arabada tek başımaydım. Kazaya karışan tek araç benimkiydi. Dolayısıyla evet, bu benim hatamdı," dedi Doty. "Ancak asıl sorun, arabanın treni algılayamamasıydı. Bu teknolojinin ne yaptığını bildiğine güvenmeye başlıyorsunuz dedi ve Tesla teknolojisi hakkında, "Genellikle, bir sürücü olarak benden daha dikkatli davranıyor." dedi.


Kaza, 8 Mayıs sabahı gerçekleşti. Ohio'da sertifikalı bir genel değerleme uzmanı olan Doty, Tesla kaza raporuna göre yaklaşık 60 mil hızla gidiyordu. Doty ve kazayla ilgili polis raporuna göre, yoldaki hız limiti 55 mil idi. Sürücüler, Tesla'nın sunucularına gönderilen veriler kullanılarak oluşturulan kaza raporlarını Tesla'dan talep edebiliyorlar. Doty, olayla ilgili bir rapor talep etti ve kazanın araç tarafından kaydedilen videosunun sosyal medyada paylaşılmasıyla binlerce insana ulaştı.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Videoda göründüğü üzere araç sis nedeniyle hareket eden treni algılamıyor ve sürücü son anda ölümden kurtuluyor.

Peki otonom sürüş sistemine 100% güveniyor olsaydı sonucu nasıl olurdu...​
 
Son düzenleme:
Otonom sürüş şuanki hali ile %100 güvenli bir sistem değildir. Hala hatalar yapabilen ve hala gelişen bir sistem. Evet belirli noktalarda otonom sürüş keyifli fakat kontrolü her an sizin alabilecek olduğunuzu bilerek kullanmalısınız.
 
Otonom sürüş şuanki hali ile %100 güvenli bir sistem değildir. Hala hatalar yapabilen ve hala gelişen bir sistem. Evet belirli noktalarda otonom sürüş keyifli fakat kontrolü her an sizin alabilecek olduğunuzu bilerek kullanmalısınız.
Sürekli hızlı ve doğru kararlar vermesiyle gündeme gelen bir sistem olmasına rağmen katılıyorum tamamen güvenmemek gerekir.
 

Konuyu Kimler Okuyor

Geri