Temayı Özelleştir
Özelleştirmeleri geri al
Neler yeni

Güneş Panellerin 31 Yıllık Performans Testi: Sonuçlar İnandırıcı mı?

Kreathex

TFC Kullanıcısı
Onaylı Profil
Katılım
27 May 2024
Mesajlar
185
Çözümler
1
Tepki Puanı
234
TFC Puanı
43
Konum
Universe
Günümüzde hızla yaygınlaşan güneş enerjisi sistemleri, fotovoltaik panellerin uzun ömürlülüğü ile dikkat çekiyor. Ancak dış çevre koşullarına uzun yıllar maruz kalan bu panellerin sağlık durumlarını merak eden araştırmacılar, çeşitli incelemeler yapıyor.

Fransa'nın İlk Fotovoltaik Sisteminin İncelenmesi​

Bu amaçla, 1992 yılında Fransa'da kurulan ülkenin ilk fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerinden biri, 31 yıl sonra geçtiğimiz yıl test edildi. Bu sistemden sökülen 1 kW kapasiteye sahip, 10 m²'lik panel, uluslararası standartlara uygun bir dizi teste tabi tutuldu.

Panellerin Performansı​

31 yıl boyunca çalışan panellerin, kapasitelerinin %79,5'ini koruduğu belirlendi. Paneller, kontrollü sıcaklıktaki karanlık bir odada maksimum anlık güçlerini ölçmek için 1000 W/m²'lik bir ışık flaşına maruz bırakıldı. Bu değer, fabrika ölçümleriyle karşılaştırıldığında, panellerin başlangıçtaki güç seviyesinin %79,5'ini hala üretebildiği görüldü. 11 yıl önce yapılan bir önceki testte, panellerin başlangıçtaki gücünün %91,7'sini üretebildiği belirlenmişti. Bu sonuçlar, üreticinin 25 yılda %80 kapasite koruma vaadini aşmaktadır.

Yıllık Performans Düşüşü​

Panellerin yıllık performans düşüşü ortalama %0,66 olarak tespit edildi. Ancak tüm modüller aynı performansı göstermedi. Modüllerin üçte biri, 31 yılda %33,9 kapasite düşüşü yaşarken, bazı modüllerde bu kayıp oranı çok daha düşük (%13) oldu.

Diğer Araştırmalar​

ABD Enerji Bakanlığı'nın Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından yapılan ve 1.700 Amerikan tesisinde toplam 7,2 GW'lık paneli kapsayan bir başka çalışma, panellerin yıllık ortalama %0,75 performans kaybı yaşadığını ortaya koydu. Avrupa'da gerçekleştirilen başka bir araştırmada ise 4.300 konut güneş enerjisi sistemi incelendi. Farklı veri işleme metodolojileri kullanılan bu çalışmada, yıllık performans kaybının %0,36 ile %0,67 arasında değiştiği tespit edildi.

Sonuç​

Bu veriler, güneş panellerinin 30-40 yıl boyunca güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
 
Panellerdeki performans düşüşü beni şok etti %0,66 çok çok az değil mi? Ortalamanın dışındakiler istisna oluyor, ortalamaya bakarsak eğer bir dönem herkes neden bu işe giriyordu şimdi çok daha iyi anlaşılıyor.
 
Hem temiz, hem güvenli hem de uzun ömürlü ve dayanıklı bir enerji sistemi varken neden yaygın değil. Teknoloji bu kadar ilerlemişken hala dünyayı yok olmaya sürüklüyoruz.
 

Konuyu Kimler Okuyor

Geri