Temayı Özelleştir
Özelleştirmeleri geri al
Neler yeni

İnceleme VMware ve VirtualBox Karşılaştırması

kemalettin

TFC Kullanıcısı
Onaylı Profil
TFC Puanı
33
Sanallaştırma teknolojileri dünyasında, VMware ve VirtualBox iki önde gelen yazılımdır. Her ikisi de birden fazla işletim sistemini tek bir fiziksel makinede çalıştırma imkanı sunar. Ancak, her birinin kendine has avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

VMware’in Özellikleri:

• VMware Workstation Player, kişisel ve eğitim amaçlı kullanımlar için ücretsizdir.
  • Workstation Pro, daha gelişmiş özellikler sunar ve ticari kullanım için idealdir.
  • ESXi ve vSphere, büyük veri merkezleri ve işletmeler için Type 1 hypervisor çözümleridir.
  • VMware Fusion, macOS kullanıcıları için özel bir sürümdür.
VirtualBox’ın Özellikleri:

• Oracle tarafından geliştirilen VirtualBox, ücretsiz ve açık kaynaklıdır.
  • VirtualBox Extension Pack, ek özellikler sunar ancak ayrıca indirilmesi gerekmektedir.
  • Linux, Windows, macOS ve daha fazlası gibi çeşitli platformlarda çalışabilir.
Karşılaştırma:

• Sanallaştırma Türü: VMware, donanım sanallaştırmasına odaklanırken, VirtualBox yazılım sanallaştırmasını da destekler.
  • İşletim Sistemleri: VMware, Linux ve Windows’ta çalışır; macOS için Fusion vardır. VirtualBox ise Linux, Windows, macOS ve Solaris’te çalışabilir.
  • Misafir İşletim Sistemleri: Her iki platform da çeşitli işletim sistemlerini destekler, ancak macOS misafir işletim sistemleri yalnızca VMware Fusion ile uyumludur.
Eğer açık kaynaklı bir çözüm arıyorsanız ve geniş platform desteğine ihtiyacınız varsa VirtualBox sizin için daha uygun olabilir. Ancak, profesyonel bir çözüm arıyorsanız ve özellikle macOS üzerinde sanallaştırma yapmak istiyorsanız VMware tercih edilebilir. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek önemlidir.

Konuyu Kimler Okuyor

Geri